Omedlevica (Sinkopa)
Sinkopa ali omedlevica je nenadna in kratkotrajna nezavest, ki nastopi zaradi možganske ishemije (pomanjkanje oskrbe s krvjo). Ob tem je zaradi padca mišičnega tonusa telo mlahavo, človek običajno pade po tleh. Po omedlevici se zavest največkrat spontano povrne v nekaj minutah, bolnik pa je lahko še nekaj časa utrujen in zmeden.
Vzroki zanjo so lahko različni:
– to je lahko prenizek krvni tlak
– premalo zraka v okolici
– nevrološka ali psihološke motnje
V vseh primerih pa pride do premajhne oskrbe možganov s kisikom. Preden človek izgubi zavest, lahko pred tem zaradi pomanjkanja prekrvitve v možganih pride do tako imenovanih opozorilnih simptomov; lepljiva koža, zamegljen vid, lahko tudi tinitus (zvonjenje v ušesih), popolna izguba vida, slabost, šibkost v okončinah in šeli na koncu nezavest. Če človek prepozna opozorilne znake, lahko z akupresuro prepreči omedlevico.
Sinkopa je najpogostejša izguba zavesti. Med sinkopo lahko nastopijo krči, vendar je ne povezujemo z epileptičnimi napadi. Pojavlja se pri katerikoli starosti tako pri moških kot pri ženskah.
Imamo več oblik omedlevice:
Kardiogena omedlevica
Ta oblika omedlevice lahko nastane zaradi motnje srčnega ritma, ishemične bolezni srca, bolezni zaklopk, pljučne embolije, pljučne hipertenzije.
Refleksna omedlevica
Ta tip omedlevice lahko nastane zaradi močnih čustev, kot sta strah ali jeza ali ob situacijah, kot so kašelj, bruhanje in bolečine v trebuhu.
Ortopedska omedlevica
Ta tip omedlevice lahko nastane zaradi prirojenega nižjega tlaka, dehidracije, nepravilnega delovanja avtonomnega živčevja ali zaradi stranskih učinkov zdravil.
Akupresura
Akupresurne točke za odpravo oziroma preprečevanje omedlevice stimulirajo sistem, da vzpostavijo ravnovesje in obnovijo energijo. Ena najbolj znanih točk za oživljanje (prebujanje iz nezavesti), je akupresurna točka GV 26 (Središče Osebe). To točko lahko uporabite samo ali v kombinaciji z drugimi točkami, tisti trenutek, ko se počutite šibki. Ta točka tudi spodbuja naravne telesne mehanizme za ravnovesje in povrnitev zdravja.
Če imate zgodovino omedlevice zaradi splošne šibkosti, uporabite sledeče akupresurne točke trikrat na dan, da okrepite živčni sistem. Če se vam omedlevica ponavlja, vedno poiščite pomoč zdravnika.
Akupresurne točke za lajšanje omedlevice
Središče Osebe (GV 26 – Du Mai)
Lokacija: Dve tretini nad zgornjo ustnico pod nosom.
Pozitivni učinki: Ta točka za oživljanje se tradicionalno uporablja za lajšanje krčev, omedlevico, vrtoglavico, spinalno bolečino in močno čustveno razburjenje.
Ocean vitalnosti (B 23 in B 24 – Mehur)
Pozor: Če imate šibak hrbet, je to področje lahko zelo občutljivo. Nekaj minut statičnega in blagega pritiska, namesto močnega, bo delovalo zelo zdravilno. Posvetujte se s svojim zdravnikom, če imate kakršnokoli vprašanje ali če potrebujete zdravniški nasvet.
Lokacija: V spodnjem delu hrbta (med drugim in tretjim ledvenim vretencem), dva do štiri debeline prsta stran od hrbtenice v višini pasu.
Pozitivni učinki: Lajša omedlevico, omotico, utrujenost, skrajno oslabelost in nestabilnost.
Brbotajoči vrelec (K 1 – Ledvice)
Lokacija: Na podplatu med obema blazinicama.
Pozitivni učinki: Akupresurna točka za prvo pomoč, ki odpravlja omedlevico, šok in nekontrolirane krče.
Točka treh milj (St 36 – Želodec)
Lokacija: Štiri prste širine pod pogačico proti zunanji strani golen.
Pozitivni učinki: Krepi celo telo, tonus mišic in ozemlji osebo ob utrujenosti, šibkosti in vrtoglavici.
Večje hitenje (Lv 3 – Jetra)
Lokacija: Na vrhu stopala v dolini med palcem in drugim nožnim prstom.
Pozitivni učinki: Lajša omedlevico, omotico, izčrpanost, glavobol, manjše živčne bolezni in mačka.
Akupresurna terapija za odpravo in preprečevanje omedlevice
Udobno se usedite.
1. Korak
Trdno pritisnite GV 26 (Središče Osebe): Uporabite kazalec in pritisnite med nos in zgornjo ustnico. Pritisnite globoko in usmerite pritisk proti gornji strani dlesni za eno minuto.
2. Korak
Masirajte in držite B 23 in B 47 (Ocean vitalnosti): Najprej položite členke obeh rok na spodnji predel hrbta, tako da dlani gledajo na ven. Masirajte spodnji predel hrbta s svojimi členki, dokler ne občutite toplote. Masirajte in ob enem globoko dihajte eno minuto.
Sezujte čevlje in naredite to rutino.
3. Korak
Masirajte akupresurne točke St 36 (Točka treh milj): Uporabite peto nasprotne noge, za masažo točke St 36 pod kolenom. Postavite vašo peto eno širino prsta izven vaše golenice. Če ste na pravem mestu, se bo mišica upognila, ko premaknete nogo gor in dol. Masirajte to akupresurno točko eno minuto. Nato zamenjate nogi in masirajte točko St 36 še na drugi nogi. Masaža bo poživila in okrepila celotno telo.
4. Korak
Masirajte Lv 3 (Točka treh milj): Položite oba kazalca na vsaki nogi med palec in drugi nožni prst. Poiščite vdolbino med kostmi na vrhu stopala. Temeljito zmasirate obe akupresurni točki trideset sekund.
5. Korak
Pritisnite na K 1 (Brbotajoči vrelec): Naredite pest in masirate podplate trideset sekund. Nato uporabite drugo roko in zmasirajte podplat nasprotne noge. Če vam je ljubše lahko tudi samo pritisnete na akupresurno točko K 1 s palcem ali prsti. Akupresura te točke vam dvigne energijo, ko se počutite šibki ali utrujeni.
Viri:
Michael Reed (1990): Acupressure’s Potent Points: A Guide to Self-Care for Common Ailments
Jack Forem (1999): Healing with Pressure Point Therapy: Simple, Effective Techniques for Massaging Away More Than 100 Common Ailments
Slike: Program – Anatomy for Acupuncture